zdj1
0

Serock

Serock znany jest powszechnie ze swego atrakcyjnego położenia w pobliżu stolicy, nad Jeziorem Zegrzyńskim, które powstało w 1963 roku. Rodowód samego miasta jest znacznie wcześniejszy – napisano już o nim bowiem w traktacie mogileńskim z 1065 roku.

Serock, to jeden z najstarszych grodów na Mazowszu powstały w XI na wysokim nadnarwiańskim brzegu u ujścia Bugu do Narwi. Rozwój zawdzięczał Serock położeniu przy ważnych szlakach handlowych: po pierwsze, przy szlaku żeglownym, którym flisacy spławiali towary tratwami czy szkutami Narwią, a potem Wisłą do Gdańska i po drugie, przy szlaku lądowym wzdłuż Bugu z Mazowsza do Prus i na Ruś. Warunki te wpływały na rozkwit handlu i rzemiosł różnych, a także sprzyjały szybkiemu rozwojowi osady targowej jaka powstała u podnóża grodu zwanego obecnie „Barbarką”. W początkach XV miała miejsce lokacja miasta na prawie niemieckim chełmińskim – wytyczono wtedy zachowany do dzisiaj rynek, a w 1417 roku Serock otrzymał potwierdzenie, nadanych przez księcia Janusz I Mazowieckiego praw miejskich. Dlatego w 2017 roku będziemy obchodzić uroczyście 600. rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu. Jarmarki odbywające się tutaj 4 razy do roku stały się podstawą rozwoju Serocka. Tradycja jarmarków zachowała się do dzisiaj, a targowiska – w każdą środę i sobotę – przyciągają rzesze mieszkańców i turystów.

Serock, leżący na Szlaku Książąt Mazowieckich, zaprasza Wszystkich którzy przybędą tu lądem i wodą do odpoczynku na plaży miejskiej, molo i przystani. Do serockiego molo, przybijają nie tylko łódki i żaglówki, ale również statki wycieczkowe. W letnie weekendy – od początku czerwca do końca sierpnia – można wybrać się w promocyjny rejs Albatrosem po jeziorze lub wodach Narwi. Również w sezonie letnim, z Warszawy przez Kanał Żerański do Serocka, przypływa tramwaj wodny.

Po zejściu na ląd zapraszamy do spacerów po Bulwarze Nadnarwiańskim i charakterystycznych jarach wyrzeźbionych w nadrzecznej skarpie. Prowadzą one na wzgórze Barbarka, gdzie w XI –XIII wieku rodziło się miasto Serock. Jego średniowieczny rodowód ukaże makieta grodu i tablice informujące o efektach wykopalisk archeologicznych.

Z grodziska blisko już do późnogotyckiego kościoła fundacji książąt mazowieckich z I połowy XVI wieku. Opodal kościoła można podziwiać widok na ujście Bugu do Narwi, a potem udać się na średniowieczny, brukowany rynek z nowoczesnym ratuszem. Tych, którzy przybędą na dłużej Serock zaprasza na szlaki pieszo – rowerowe, o długości ponad 88 km, wiodące wśród zieleni rezerwatów przyrody ku gminnych zabytkom i obiektom historycznym. Miasto i Gmina Serock zaprasza również do udziału w licznych przedsięwzięciach kulturalno-sportowych, w które obfituje Gminny Kalendarz Imprez, a liczne hotele, ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne oraz obiekty gastronomiczne i usługowe otwierają swe podwoje dla szukających w Serocku wypoczynku lub miejsca zamieszkania na resztę życia.